Calendar

December 2017
MonTueWedThuFriSatSun
 << <Jun 2017> >>
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Who's Online?

Member: 0
Visitor: 1

Announce

rss Syndication

Links

  Posts sent on: 01/01/2001

  Apr022014

  Banknoty i mennica


  Jedną z cech charakterystycznych banknotów, która sprawia, że są one obecnie nie do podrobienia jest fakt, że wykonuje się je na specjalnym rodzaju papieru z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. Poza tym banknoty są zaopatrzone w specjalistyczne znaki wodne. To przede wszystkim dzięki nim można ustalić czy dany banknot jest faktycznie autentyczny. Zapewne wszyscy wiedzą o tym, że istnieją banknoty o różnorodnych nominałach.  W zasadzie każdy z banknotów ma znacznie większą wartość, aniżeli nominały obowiązujące w przypadku znaków pieniężnych, którymi są monety. Jeżeli już został poruszony temat monet należy powiedzieć, że są one wybijane w specjalnie do tego celu przystosowanym miejscu. Jest to rzecz jasna mennica. W przypadku mennic królewskich czy książęcych istniejących w czasach średniowiecznych zazwyczaj były one zawsze strzeżone przez oddział wojska. Było to zabezpieczenie na wypadek ataków rabunkowych lub najeźdźców z innych krajów. Na koniec należy powiedzieć, że pracownik mennicy określany jest terminem mincerz.


  Mennica  Podstawowym miejscem, w którym dokonuje się odlewu monet już od czasów najdawniejszych jest mennica. Oczywiście od momentu, kiedy były odlewane pierwsze monety do dniach dzisiejszego przeobrażeniom uległy nie tylko techniki ich wybijania, ale również rodzaj materiału, z którego są wykonywane. W dawnych czasach monety w mennicach były bite z metali szlachetnych, czyli przede wszystkim złota i srebra. Dokładniej rzecz ujmując ich wartość odpowiadała faktycznej zawartości drogocennego kruszcu. Obecnie wartość monet jest umowna, ponieważ nie są one wykonywane z tych, szlachetnych materiałów, co jeszcze w dawnych czasach.  Bardzo ciekawie prezentuje się historia mennic z czasów średniowiecznych. Z pewnością nie każdy wie, że nie tylko królowie, ale również książęta, szczególnie ci zamożniejsi posiadali własne mennice. Mennice w większości przypadków były sytuowane na wzgórzach w miejscach trudno dostępnych dla ewentualnych najeźdźców. W skład dawnych mennic oprócz budynków przeznaczonych do wytapiania i bicia, wchodziły również magazyny, gdzie przechowywano kruszec.  Z pewnością każdy doskonale wie o tym, że pieniądze w postaci monet są wybijane w specjalnie do tego celu przygotowanych ośrodkach określanych mianem mennic. Współcześnie produkowane monety pod względem swojego wyglądu nie odbiegają od tych, które były bite jeszcze kilka czy kilkanaście wieków temu.  W zasadzie naczelną rzeczą, która zmieniła się od tamtych czasów jest rodzaj materiału, z którego są wykonywane monety. Z pewnością wielu ludzi wie, że w dawnych czasach monety w mennicach, nie tak jak obecnie były wykonywane przede wszystkim ze szlachetnych metali, takich jak złoto i srebro. Obecnie tylko w wyjątkowych okolicznościach są wybijane monety ze szlachetnego kruszcu i nie wchodzą one do obiegu, ale mają przede wszystkim wartość kolekcjonerską. W dawnych czasach mennice były zlepkiem kilku budynków, z których każdy miał swoje indywidualne przeznaczenie. Mogły one przez długie miesiące funkcjonować bez konieczności jakichkolwiek dostaw zewnętrznych. Zazwyczaj były one wówczas strzeżone przez królewskie lub książęce oddziały wojska.  Admin · 94 views · 0 comments
  Feb252014

  Recepta na lepszy zysk

  Profesjonalni inwestorzy mają swoje złote zasady jakie stosują. Większość z nas nie ma jednak doświadczenia w inwestowaniu i dlatego też zasady takie są im po prostu obce. Doskonały zysk jest bardzo ważnym celem. Poszukiwanie rozwiązań jakie będą nam pomo


  Admin · 95 views · Leave a comment
  Feb112014

  Giełda towarowa – czy warto z niej korzystać?

  Pieniądze od dawnych czasów odgrywają ważną rolę w każdej części świata – dzięki nim można zapewnić sobie komfortowe warunki życia i rozwijania się, posiadać zabezpieczoną przyszłość czy chociażby satysfakcję z wykonywanych działań. Okazuje się jednak, że samo zarabianie i gromadzenie pieniędzy czasami nie wystarczy. Jeżeli tylko posiadamy taką możliwość i dysponujemy sporą sumą gotówki, możemy udać się na giełdę towarową – przygotowaną przestrzeń handlową, umożliwiającą nabywanie bądź sprzedaż rozmaitych towarów.

  Jak działa giełda towarowa?

  Zakres usług oferowanych przez giełdę towarową jest całkiem spory. Pod pojęciem oferowania przestrzeni na wymianę towarów rozumie się zdecydowanie więcej. Aby zawieranie transakcji mogło odbywać się bez najmniejszych problemów, osoby zajmujące się organizowaniem giełdy, powinny zadbać o odpowiednie przygotowanie każdego szczegółu. Ważną rolę odgrywa regulamin, do którego bezwzględnie muszą dopasować się wszyscy uczestnicy giełdy towarowej danego dnia. Znajdują się w nim przede wszystkim prawa i obowiązki osób sprzedających i kupujących, a także zasady dotyczące zawieranych umów.
  Osoby, które przebywają na giełdzie, mogą skorzystać z całkiem dobrze rozwiniętego i nieustannie polepszającego się systemu rozmiaru kontraktów i opłat giełdowych, które zależą od wielu czynników, jednak zawsze są jednolite, co oznacza, że dotyczą wszystkich osób zainteresowanych kupnem oraz wszystkich osób zainteresowanych sprzedażą.

  Co możemy kupić na giełdzie towarowej?

  Przede wszystkim towary rolno-spożywcze. Znaczącą część oferty giełdy towarowej stanowią wszelkiego rodzaju zboża, produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a także surowce. Nie oznacza to jednak, że jej oferta musi wyłącznie ograniczać się do tego rodzaju przedmiotów. Bardzo dużo zależy od jej indywidualnego charakteru oraz czasu i miejsca, w jakim jest ona organizowana. Przed zdecydowaniem się na uczestnictwo zawsze warto zapoznać się z profilem danej giełdy towarowej i dopiero później stwierdzić czy spełnia ona nasze indywidualne wymagania – zakup tego, co nie do końca odpowiada naszym potrzebom na pewno nie należy do najatrakcyjniejszych i często powoduje stratę pieniędzy.

  Czy warto?

  Z punktu widzenia przedsiębiorców, rolników, a czasami nawet osób prywatnych nastawionych na większe zakupy, zdecydowanie warto. Giełda towarowa oferuje produkty po zdecydowanie atrakcyjniejszej cenie niż ta, jaką charakteryzują się produkty przedstawiane w standardowych sklepach. Co więcej, dzięki giełdzie, rozumianej jako przestrzeń, w obrębie której spotykają się sprzedawcy i kupcy zainteresowani tą samą kategorią produktów, można skorzystać z bardziej rozbudowanej oferty.  


  Admin · 4295 views · 0 comments
  Oct162013

  Handel zagraniczny - obsługa banku, gwarancje i czeki

  Bardzo ważną rolę w dzisiejszych czasach odgrywa handel zagraniczny dlatego właśnie niektóre banki gwarantują klientom obsługę handlu zagranicznego. takim bankiem jest między innymi Bank PKO, który zapewnia swoim klientom zarówno sprawną jak i szybką obsł


  Admin · 199 views · Leave a comment

  Previous page  1, 2, 3, 4, 5, 6